selulit-tedavisi-ile-selulit-kremi-ve-selulit-diyeti-selulit-nasil-yok-olur-15-gunde-selulit-tedavisi

Selülit (Jinoid Lipodistrofi) nedir?

Selülit yoğun olarak kadınlar da görülmekle birlikte nadiren de olsa erkeklerde de görülebilmektedir. Selülit oluşumuna sebep olan bir çok etken sıralanabiliyor fakat net olarak nokta atışı şundan kaynaklı denilemiyor. Fakat sadece kadın olmak bile başlı başına selulit oluşumu için en büyük etken olarak görülüyor.

Halk arasında portakal kabuğu görünümü veya çökelek görünümü olarak isimlendirilir ve tıbbi olarak yağ dokusunun belirli bölgelerde birikmesi olarak adlandırılır.

Kaslarımız ile cildimiz arasında yer alan bağ doku zayıfladığında, yağ hücreleri hareket ederek belirli bölgelerde birikme, yığılma oluşturuyor. Bazı bölgeler yumru şeklinde gölgeli görünürken, boşalan yağ hücrelerinden geriye de ciltte çukur alanlar oluşuyor.

Kilolu veya zayıf olmakla alakalı bir sorun değildir. Gayet fit, kilo sorunu olmayan kişiler de bu problemi yaşayabilir.

Selülit Kaç Evrede Nasıl Görülür?

Üç ana evre vardır;

1.Evre : Selülitli bölge sıkıştırıldığında (çimdikleme) veya sert bir yüzeye oturulduğunda görünür hale geldiği evredir.

2.Evre : Selülitli bölgenin ayakta iken gözle görülür olduğu fakat yatar pozisyona geçildiğinde kaybolduğu evredir.

3.Evre : Selülitli Bölgenin hem ayakta hemde yatar pozisyonda sürekli görünür olduğu evredir.

Selülit Oluşumunda En Etkili Faktörler Nelerdir?

#Genetik yatkınlık (Kalıtım)
Selülit oluşumunda büyük bir etkendir. Yani selülitli akrabalarınız var ise bu sizde de görülme olasılığını artırır. Yani yatkınlık kalıtımla beraber sizede geçmiştir. Tabi mutlaka kesin olacak diye bir şartta yoktur.

#Cinsiyet ( Kadın Olmak)
Kadınların bağ doku ve ve yağ hücrelerinin dağılımı, biçimi erkeklere göre farklıdır. Kadınlarda dikey olarak konumlanmış çok sayıda yağ hücresi varken erkeklerde yağ hücreleri yatay olarak konumlanmış ve daha az miktardadır.

Bu durum kadınlarda daha hızlı ve kolay yağlanmayı sağlayarak ciltte görünürlüğü artırmaktadır.

#Yaşlanmak
Yaşlandıkça cildimiz incelmeye başlar ve elastikiyeti de bununla beraber yavaş yavaş azalır. Bu durum yağ hücrelerinin kolay hareket etmesini, birikmesini ve yığılmasını sağlar. Böylelikle selülit belirgin hale gelir.

#Metabolizma ve Dehidrasyon
Metabolizmanın yavaş çalışması doğrudan bir selülit sebebi olmasa da kilo artışı ve yağlanmayı tetiklediği için dolaylı olarak selülit oluşmasına da katkı sağlar.

#Stres ve Sigara Kullanımı
Stres vücuttaki kortizol seviyesini artırır ve bağışıklık sistemini zayıflatır. Böylelikle zararlı toksin oranı artar ve yağlanma kolaylaşır. Ayrıca sigara kullanımı da kan dolaşımını olumsuz etkiler ve riski artırır.

#Sıkı, Dar Giysiler
Giyim tarzınızda selülit oluşumunda önemli bir faktör. Özellikle vücudu saran dar, sıkı giysiler kan dolaşımını yavaşlattığı için riski artırıyor.

#İltihaplanma
Bazı bilim adamları tarafından bir teori olarak ortaya atılmış kronik enflamasyona bağlı bağışıklık hücrelerinin selülit oluşumuna katkı sağladığı düşünülmektedir. Yani selülit enfeksiyon sonucu da oluşabilmektedir fakat bu kesin olarak kanıtlanmamıştır.

#Yaşam Tarzınız
Sağlıklı ve kaliteli bir yaşam tarzınız varsa düzenli egzersiz yapıyorsanız riskiniz daha düşük olacaktır. Çünkü yağ hücrelerinin birikmesi, yerleşik, durağan bir yaşam şekli ile daha çok mümkündür. Biriken yağ hücreleri de bağ dokuya baskı yaparak, cilt altında portakal kabuğu görüntüsünü oluşturacaktır. Evde dahi yapacağınız küçük, basit egzersizler yağ ve toksinlerin yok olmasına katkı sağlayacaktır.

#Beslenme ve Diyetler
Sağlıksız beslenme ve bilinçsiz yapılan diyetler vücutta yağ oluşumunu sağlar. Özellikle kısa süreli ve çok sıkı yapılan düşük kalorili diyetler sonrası, vücut ihtiyacını karşılamak için kaslardan yemeye başlar. Diyet bırakıldıktan sonrada eskisinden daha hızlı ve yoğun olarak vücut yağ depolar. Yoğun yağ oluşumu da önemli bir etken oluşturur.

#Hormonlar
Hormonsal etkenler de selülit oluşumunu tetikler. Özellikle östrojen hormunu yağ hücrelerinden sorumludur. Yine kortizol ( Stres hormonu ) arttıkça da vücut yağlanmaya başlayacaktır. Yağlanma her zaman selülite davetiye çıkarmak demektir.

Ayrıca doğum kontrol haplarının kullanımı, gebelik, ergenlik ve menepoz gibi hormonsal değişikliklerin yoğun yaşandığı dönemlerde vücut yağ biriktirip, selülite sebep olabilir.

Selülit İçin Alınması Gereken Basit Önlemler Nelerdir?

# Kilomuzu korumalı, günlük 1500 kalori üzerine çıkmamalıyız.
# Durağan, hareketsiz bir yaşam şeklinden kaçınmalıyız. Basit de olsa en azından evde küçük egzersizler yapmalıyız.
# İmkanınız ve zamanınız varsa jogging, bisiklet, yüzme ve jimnastik gibi aktiviteler yapmalıyız.
# Yeterli seviyede vitamin ve mineral almalıyız. Özelikle A, E vitaminleri, magnezyum, fosfor ve silisyum alımına önem vermeliyiz.
# Vücudumuzun tuttuğu fazla suyu atmak için kırmızı turp, maydanoz, çilek, kereviz vb. besinleri yeterince tüketmeye özen göstermeliyiz.
# Tuz, şeker, sigara, alkol, kahve, çay ve kızartmalardan olabildiğince uzak durmalıyız.
# Kan dolaşımını hızlandırmak için soğuk sıcak dengesinden faydalanmalıyız. Bunu da kendimize yapacağımız masaj ile birlikte ilgili bölgeye bir sıcak su, bir soğuk su tutarak sağlayabiliriz. Ayrıca hamam ve sauna da fayda sağlayacaktır.

Selülit Nasıl Geçer?

Öncelikle selülit ne demek bunu iyi anlayıp selülit tedavisi için, selülit diyeti, selülit kremi veya estetik müdehaleler ile selülit geçer mi? gibi sorulara cevap bulmalıyız.

10 -15 günde selülite kesin çözüm veya bir haftada selülit nasıl yok olur şeklindeki başlıklar belli bir kısım kişiye hitap etse de, herkes için geçerli ve garantili değildir. Başta kişinin yapısına ve daha bir çok faktöre göre selulit tedavisi ve süresi değişkenlik göstermektedir.

Selülit tedavisi için evde ve klinik ortamlarda uygulanabilecek bir çok yöntem ve metod bulunmaktadır. İyi araştırıp doğru yöntem veya yöntemleri seçmeli, kulaktan dolma sözlere fazla itibar etmemelisiniz.

Selülit nasıl geçer evde bunu başarmak mümkün mü şeklinde arayışta olan bir kesim varken diğer bir kesimde direk estetik kliniklerin kapısını çalmaktadır.

Selülit Tedavisi İçin En Etkili Yöntemler Hangileridir?

 • Mezoterapi
 • LPG
 • Masaj
 • AWT
 • Lazer Lipoliz
 • Radyofrekans tedavisi
 • Ozon tedavisi
 • Selülit diyeti
 • Selülit kremi
 • Bitkisel selülit kürleri
 • Basınç tedavisi
 • Liposuction
 • Akupunktur
 • Ultrason

Gibi daha bir çok yöntem gün geçmiyor ki teknolojinin gelişmesiyle karşımıza çıkıyor. Tek bir yöntem ile başarı sağlanabileceği gibi birden çok yöntem kombine olarak kullanılarak, daha hızlı ve kesin sonuçlar almakta mümkün.

Selülit tedavisi çok kısa süreli, hızlı sonuçların alınabildiği bir süreç değildir. Selülit nasıl geçer, nasıl kurtulurum diye düşünürken gerçekçi olmak ve doğru adımlar atmak gerekir. Emin olmadığınız, ne olduğu belli olmayan selülit kremi kullanmayınız. Bilinçsizce yapılan selülit diyeti yöntemlerinden uzak durunuz.

Selülit ile savaşmak için bol su tüketmeye, egzersiz yapmaya, düzenli beslenmeye ve yaşam kalitenize elinizden geldiğince özen gösteriniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.