kepce-kulak-estetigi-ameliyati-kepce-kulak-ameliyati-fiyatlari

Kepçe kulak ameliyatı en sık başvurulan kulak estetiği operasyonlarından biridir. Özellikle kulağın başa uzak durması ve bu mesafeden dolayı büyükmüş gibi görünmesi, kişiyi sosyal yaşantısında da psikolojik olarak etkiliyor. Hatta bu durumun çevresinde alay konusu haline getirilmesi travmatik sonuçlarda doğuruyor. İşte bu noktada Kepçe kulak estetiği imdadımıza yetişiyor.

Dış kulak deformitesi olan ve halk arasında kepçe kulak olarak isimlendirilen kulakların ön kısma doğru kıvrımlanması, baştan uzak ve büyük durması dışında, doğuştan ve sonradan oluşabilen çok çeşitli şekil bozuklukları da mümkündür.

Ana fonksiyonu işitme olan kulakların, kulak ameliyatı ile fonksiyonel sorunları düzeltilirken, estetik görünümü içinde kulak estetiği ile çözüm sağlanmaktadır.

Kepçe Kulak Ameliyatı Kaç Yaşında Yapılmalıdır?

Kulaklar gelişimini ortalama 6 yaş civarında tamamlar. Özellikle çocuklar da okul öncesi psikolojik travmalara sebep olmadan 6-7 yaş civarlarında varsa şekil bozukluklarının düzeltilmesi ve kepçe kulak ameliyatı olması gerekir.

Bu yaş başlangıcı kulak ameliyatı için en erken zaman dilimi olarak kabul edilir ve bir engel olmadığı sürece her yaşta kişi için kepçe kulak ameliyatı yapılabilir.

Kepçe Kulak Ameliyatı Yöntemleri Nelerdir?

Kepçe kulak ameliyatı bir çok estetik cerrahi hekimi tarafından farklı yöntemlerle yapılıyor ve hatta bazı hekimlerin kendi buldukları yöntemin en iyisi olduğunu savundukları uygulamalarda söz konusu olabiliyor. Ameliyat ile yapan var ameliyatsız yapan var. Yani her yiğidin yoğurt yiyişi kulak ameliyatında biraz farklı olabiliyor.

Kulak ameliyatı için problemin durumuna göre değişik teknikler kullanılabiliyor fakat hepsinde kesi kulağın arka tarafından yapılıyor. Bir miktar deri çıkarılarak kıkırdak yapıya ulaşılıyor. Çok fazla deri çıkarılması ileri ki süreçlerde aynı problemin tekrarlanmasına yol açabiliyor. Onun için hassas ve tecrübe gerektiren bir ameliyattır diyebiliriz.

Ayrıca Kepçe kulak düzeltilmesi için, doku çıkarılmadan kıkırdak yapının törpülenerek şekil verilmesi, kıvrım yapısını bozmadan kulağın arkaya doğru katlanıp kalıcı dikişlerle sabitlenmesi vb. klasik kulak estetiği ameliyatları da var.

İple kepçe kulak ameliyatı ve lazerle kepçe kulak ameliyatı da alternatif olarak başvurulacak yöntemler arasında yer alıyor.

Kepçe Kulak Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Kepçe kulak ameliyatı lokal anestezi altında yapılır ancak çocuk yaş grubu için genel anestezi uygulanır. Ortalama 1-1.5 saat süren bir ameliyattır ve hastanede yatmayı gerektirmeden aynı gün taburcu olunur.

Kulak arkasından kesi yapıldığı için iz gözükmez. Yaklaşık 6-12 ay sonrası iz tamamen belirsizleşir. Dikiş aldırma durumu yoktur.

Kulağın durumuna ve hekime göre bir veya birden fazla teknik kombine olarak uygulanabilir. Muayene sonrasında hekim ön gördüğü en iyi yöntemi uygulayacaktır.

Kepçe kulak ameliyatı ile birlikte kulak küçültme de yapılabilir. Bu rutin bir durum değildir. Kulak memesi büyük ve sarkmış ise ameliyat sırasında küçültme yapılır ve kulak olduğundan daha küçük görünür.

Kepçe Kulak Ameliyatı Sonrası Süreç Nasıldır?

Kulak estetiği sonrası birkaç saatlik dinlenmeden sonra, hastanede yatmaya gerek duymadan evinize dönebilirsiniz. İlk 3-4 gün hafif morluk ve şişme oluşabilir. Eriyen dikiş kullanıldığından dolayı, bir dikiş aldırma süreci yoktur. Sadece 2-3 gün sonra kulaktaki bandaj açılır ve yerine bir sporcu bandı takılır.

Sporcu bandı ortalama 10 gün sürekli kullanılır ve sonrasında sadece akşamları yatarken takmak yeterli olur. Bu durum yaklaşık 5-6 hafta devam eder.

Bu süreçte ağır sporlardan uzak durulmalı , saç kurutma ve fön gibi işlemler yapılmamalıdır.

Yüz estetiğinin diğer uygulamalarında olduğu gibi ( göz estetiği, burun estetiği, dudak estetiği ) bu ameliyat sonrası da hassas davranılmalı, kulak bölgesi korunmalı ve herhangi bir darbe alınmamalıdır. Aksi takdirde açılmalar yaşanabilir.

Ortalama bir hafta sonra çocuklar okul hayatına, yetişkinlerde iş hayatına dönebilir.

Kepçe Kulak Estetiği Ameliyatı Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Kulak estetiği fiyatları, kişinin yaşı, yapılacak uygulamanın detayları, ameliyatın gerçekleşeceği hastane, klinik ve hekim gibi bir çok faktörün birlikte değerlendirilmesi sonucu belirlenen, değişken fiyatlandırması olan estetik bir operasyondur. Bu sebeple ön muayene yapılmadan kepçe kulak ameliyatı fiyatı net ve doğru olarak verilemez.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.