goz-kapagi-dusuklugu-ameliyati-goz-estetigi-goz-ameliyati-goz-kapagi-dusuklugu-tedavisi-goz-kapagi-estetigi-fiyati

Göz kapağı düşüklüğü doğuştan yada sonradan oluşabilir. Göz kapağı estetiği ile bu sorundan kurtulmak mümkündür. Peki göz kapağı düşüklüğü, nedenleri, belirtileri, göz kapağı ameliyatı süreçleri nasıl gerçekleşiyor detaylandıralım.

Göz kapağı Düşüklüğü Nedir?

Göz kapağı düşüklüğü tıbbi adıyla Pitozis olarak isimlendirilir. Normal şartlarda üst göz kapağımız gözümüzü yaklaşık 2 mm örtmektedir. Üst göz kapağımızın olması gereken bu seviyeden daha aşağıya sarkması ve göz bebeğini örterek, görüş açısını daraltması sonucu göz kapağı düşüklüğü ortaya çıkar.

Göz kapağı sarkması tek gözümüzde oluşabileceği gibi iki gözümüzde de oluşabilir. Tek taraflı göz kapağı sarkması daha çok dikkat çekerken, çift taraflı olduğunda pek fark edilemeyebilir. Göz kapağı düşüklüğü belirtileri, kişide sanki uykudan yeni uyanmış veya baygın bir yüz ifadesi oluşturur.

Doğuştan, genetik olabileceği gibi sonradan yaşlanma ve başka çeşitli faktörlere bağlı olarak oluşabilir. Göz kapağı estetiği ile bu sorun kolayca düzeltilebilir.

Göz Kapağı Düşüklüğü Neden Olur? Sebepleri Nelerdir?

Öncelikle göz kapağı düşüklüğü doğuştan olabilir. Göz kapağını tutan kasların yeterince gelişmemiş veya zayıf olması buna sebep olur.

Bir diğer sebep ise yaşa bağlı olarak göz kapaklarını kaldıran adalede yaşanan gevşeme ve zayıflık sonucu oluşan sarkma ile göz kapağı düşmesi yaşanabilir.

Bunların dışında yine çeşitli göz yaralanmaları, kontak lens kullanımı, göz kapağını aşırı ovuşturmalar, kullanılan bazı ilaçlar, tümörler, enfeksiyonlar, göz fıtıkları, torbalanmalar ve nörolojik nedenler gibi durumlarda göz kapağı sarkması veya düşüklüğüne sebep olabilirler.

Kaş düşmesi ve göz kapağı üzerine bindirdiği yük ile oluşan sarkma hekim tarafından iyi ayırt edilmeli. Yani bazen kaş düşmeleri de göz kapağı düşmesi gibi görülebilir. Ayrıca diyabet ve yüksek tansiyon da yine göz kapağı düşmesine neden olabilir.

Ameliyat veya duruma göre ameliyatsız yöntemler kullanılarak göz kapağı düşüklüğü tedavi edilebilir bir hastalıktır.

Göz Kapağı Düşüklüğü Belirtileri Nelerdir?

Göz kapağı düşmesi nasıl anlaşılır sorusunun en net cevabı öncelikle dışarıdan bakıldığında estetik olarak fark edilebilecek bir simetri durumu vardır. Üst göz kapağında yaşandığı ve genelde tek göz de oluştuğu için göz kapağının biri diğerinden daha aşağıda sarkmış olarak görülecektir.

Ayrıca göz kapağı sarkması yaşayan kişiye yaşlı ve yorgun bir surat ifadesi verir. Uyku hali veya yarı baygın gibi bir görüntüde oluşturur. Özellikle yukarı bakarken, görüş açısında sorun yaşadığından göz kapaklarını elleri ile yukarı doğru çeker.

Bu ve benzeri durumları yaşıyorsanız hemen bir hekimle irtibata geçerek gerekli testleri yaptırmanız gerekiyor. En doğru teşhisi hekiminiz söyleyecektir.

Göz Kapağı Düşüklüğü Ameliyatı ile Göz Kapağı Estetiği Nasıl Yapılır?

Göz kapağı estetiği ( Blefaroplasty ) ile aslında göz bölgesinde yaşadığımız bir çok estetik sorun giderilebilmektedir. Göz kapağı düşüklüğü içinde sarkmış olan fazla deri alınarak, gevşemiş kas daha gergin bir hale getirilir. Ömür boyu kalıcı bir işlemdir. Kolay ve pratik bir ameliyattır.

Sadece üst göz kapağı için işlem yapılacaksa lokal anestezi yeterli olmaktadır. Ortalama 1 saat civarında ameliyat tamamlanmaktadır. Hastanede yatmaya gerek yoktur aynı gün taburcu olunarak evde istirahate geçilir.

Göz kapağı ameliyatı genellikle 35 yaş sonrası için daha çok ihtiyaç duyulmakla birlikte, doğuştan veya sonradan daha erken yaşlarda problem yaşayan kişilere de uygulanmaktadır. Özellikle ileri yaştaki kişilerde kaş kaldırma operasyonu ile kombine yapılarak çok daha başarılı sonuçlar elde edilmektedir.

Göz Kapağı Düşüklüğü Ameliyatı Öncesi Nelere Dikkat Edilmelidir?

Ameliyattan bir hafta öncesinde, kan sulandırıcı etkiye sahip olabileceğinden aspirin, yeşil çay, çeşitli bitki çayları, gıda takviyeleri ve E-vitamini kullanımı kesilmelidir.

Göz tansiyonu, hipertansiyon, tiroid hastalıkları ve göz kuruluğu gibi kronik rahatsızlıkları olanlar mutlaka hekim ile bunu paylaşmalıdır. Bu gibi rahatsızlıklar göz kapağı ameliyatı için riski artıran faktörlerdir.

Yine her ameliyat için geçerli olan sigara ve alkol tüketimi de en az 10 gün öncesinden kesilmelidir.

Göz Kapağı Düşüklüğü Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci ve Nelere Dikkat Edilmelidir?

Göz kapağı ameliyatı sonrası ince göz bantları kullanılacaktır fakat bu görmeye engel değildir.

Göz kapağı ameliyatı sonrası bir miktar şişlik, morluk ve ödem oluşmaktadır. Bu şişlik ve morluklar 2-3 gün içerisinde gittikçe azalacaktır.Bunun için buz torbası ile soğuk uygulaması yapılabilir. Özellikle ödemin çabuk atılması için başın yüksekte tutulmasına özen gösterilmelidir.

İlk günler de hafif ağrılar, batma, yanma ve göz çevresinde gerginlik yaşanabilir. Bunun için basit ağrı kesiciler kullanılabilir.

5-7 gün sonrası dikişler ve bantlar alınır. İhtiyaç duyulursa 5 gün süre ile göz kenarına küçük bir bant daha koyulabilir.

Bayanlar hafif makyaj yapabilir.

6-8 hafta arası bir süre ile solaryum, sauna, buhar banyosu gibi ödemin artmasına neden olacak uygulamalardan kaçınılmalıdır.

Göz kapağı ameliyatı sonrası 1, 1.5 aylık dönem de ameliyat olunduğu belli olmayacak seviyeye gelinirken tam iyileşme ise 6 ay civarında gerçekleşir.

Göz Kapağı Düşüklüğü Ameliyatı Sonrası İz Kalır mı?

Her cerrahi operasyonda olduğu gibi, göz kapağı ameliyatı sonrası da iz kalmaktadır. Fakat üst göz kapağında, kıvrımlı bölgeden kesi oluşturularak ameliyat yapıldığı için neredeyse dışarıdan bakıldığın da iz hiç belli olmuyor.

Göz kapağı derisi çok ince bir yapıya sahip olduğundan çok çabuk toparlanıp, iyileşiyor ve mevcut iz 1 yıl civarı ancak birinin çok yakından gelip baktığında fark edebileceği seviyeye geliyor.

Göz Kapağı Düşüklüğü Ameliyatının Riskleri Nelerdir?

# Nadir olmakla birlikte ameliyat sırasında kanama meydana gelebilir.
# Enfeksiyon beklenmeyen bir durumdur fakat seyrekte olsa karşılaşılabilir.
# Sarkan derinin fazla alınması sonucu göz kapağında çekme veya göz kapağının tam kapanmaması durumu yaşanabilir.
Simetri sorunu oluşabilir.

Göz kapağı Düşüklüğü Ameliyatı Fiyatı Ne Kadar?

Göz kapağı ameliyatı fiyatı seçilen hastane, klinik veya cerraha, bulunduğu şehir ve bölgeye, alınan hizmetin kalitesi ve uygulanabilecek ek kombine işlemlere göre muayene sonucu belli olmaktadır. Net bir rakam söylemek yanıltıcı olacaktır.

Göz kapağı ameliyatı ile göz kapağı düşüklüğü probleminden kolay, pratik ve kısa bir iyileşme süreci ile kurtulabilirsiniz. Yine göz kapağı estetiği ile başka bir çok göz problemi de giderilebiliyor. Biz daha çok göz kapağı düşmesi konusunu ele aldık ve bu yönde ağırlık verdik.

Paylaş
Önceki İçerikKaş Kaldırma – İple Kaş Asma ile Kaş Estetiği
Sonraki İçerikKepçe Kulak Ameliyatı İle Kulak Estetiği
EsteGram, estetik ve güzellik konularında detaylı bilgiler sunan, estekik sorular ile en çok merak edilenleri cevaplayan, Türkiye genelinde şehirlere göre hizmet veren doktor, klinik ve estetik merkezleri rehberidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.