dogal-dudak-dolgunlastirma
evde-dudak-dolgunlastirma

Dudak dolgunlaştırma son dönemlerde sıklıkla başvurulan bir ihtiyaç haline geldi. Estetik anlamda çok daha genç ve çekici bir görünüm yakalayabilmek adına çeşitli dudak estetiği yöntemleri ve teknikleri uygulanmaktadır. Bu sebeple günümüzde kadınlar kadar, erkekler de bu uygulamaları yaptırmaktadır.

Dudak Dolgunlaştırma Yöntemleri

Dudak dolgusu bunların en başında gelmektedir. Genellikle;

Geçici dudak dolgusu
Kalıcı dudak dolgusu
Kalıcı silikon dudak ( Permalip )

Yüz hatlarının belirli alanlarını keskinleştirmek ve daha zarif bir görünüm yakalamasına yardımcı olabilmek açısından tercih edilen dudak dolgunlaştırma işlemleri, sıklıkla Hyaluronik asit enjektesi ile sonuca bağlanır. Tıbbi anlamda en çok tercih edilen bu dolgu maddesi, aynı zamanda insan sağlığına zararı olmaması bakımından da hekimler tarafından önerilmektedir.

Dudak Dolgunlaştırma da Neden Hyaluronik Asit?

Dudak dolgunlaştırma yaptırmayı düşünen kişiler, bu durumda neden Hyaluronik asit tercih edilmesi gerektiği konusunda detaylı bilgi sahibi değiller. Bu yöntemle geçici dudak dolgusu yaptıran kişilerin şu tarz olumlu sonuçlar ile karşılaştığı muhtemeldir;

Cildi çok daha genç ve kırışıksız tutmaktadır.
Cildi nemlendirir ve su tutmasına yardımcı olur.
Bozuk olan dokuların tamir edilmesinde aktif rol oynar.
Hücre yenilenmesini hızlandırır.
Çökme veya boşluk oluşmasına engel olmaktadır.

Dudak Dolgunlaştırma Ne Kadar Sürüyor?

Dudak dolgunlaştırma uygulamasına dahil olacak hastaların ortalama 30 dakika sonrasında ideal sonuçlar alması hedeflenir. Bu durum içerisine uyuşturma (lokal anestezi) işlemleri de dahildir. Enjeksiyon öncesi ağrı hissedilmemesi bakımından uyuşturucu krem kullanılır ve daha sonrasında 30 dakikalık zaman diliminde kesin sonuçlar alınır. Bu alanda öne çıkan hassas bir müdahale olmasından dolayı mutlaka doktor veya klinik seçimi yapılırken pek çok unsur gözden geçirilmelidir.

Dudak Dolgunlaştırma Sonrası

Dudak dolgunlaştırma sonrası bazı yan etki ve komplikasyonlar ile karşılaşabilirsiniz. Bu durumlara istinaden doktorun sunacağı tavsiye ve tedavilere uyarsanız bu süreci daha kısa tutabilme seçeneklerine de ulaşmak mümkün. Uygulanması gereken yöntemler ve yan etkilere değinirsek;

Dudak dolgusu yaptıran hastalar ilk 2 haftalık süreçte sıcak / soğuk tüketmemelidir. Aynı zamanda çok sıcak ve soğuk ortamlarda yer almamalıdır.
Yüz üstü yatılmamasına özen gösterilmelidir.
Kesin sonuçlar alınabilmesi için cilde sıcak veya soğuk su temas edilmemelidir.
Hasta dönemsel olarak doktor kontrolü altında tutulmalıdır.
İlk zamanlar şişlik, morluk, ödem veya kızarıklık ile karşılaşmak gayet normaldir. Ortalama 7 ila 14 gün arasında tamamen yok olacaktır.
Uygulama sonrasında dudağınıza kesinlikle darbe almayın. Aksi halde uygulanan dolgu malzemesi patlayabilir.
Uygulama sonrasında herhangi bir iz kalmaz .
Birkaç gün kozmetik ürünlerden uzak durulmalıdır.

Dudak dolgunlaştırma işlemlerinden faydalanan pek çok birey istenen sonuçlara erişebilmektedir. Siz de bu noktada klinik araştırmaları yapabilir ve sizlere tam anlamıyla hitap eden klinikler ile anlaşarak istenen sonuçlara ulaşabilirsiniz. Birçok klinik kendine uygun tarz veya durumları göz önünde bulundurarak bu tarz dolgu işlemlerinin sonuçlanmasını sağlamaktadır.

Dudak Dolgunlaştırma Kalıcı Mıdır?

Eğer dolgu yöntemi ile bu işlem uygulanacaksa, hiçbir dudak dolgusu kalıcı değildir! Bu sebeple ortalama ömrü 4 ay ila 8 ay kadar süren aralığa sahiptir. Bu sürecin uzaması veya kısalması hastanın kendisine nasıl baktığı ile alakalıdır. Aynı zamanda yaşı ve cildinin durumu da bu süreci uzatabilir veya kısaltabilir.

Aslında piyasada kalıcı dudak dolgusu maddeleri bulunmaktadır fakat olumsuz etkilerle karşılaşma durumu fazla muhtemel olacağından dolayı hastalara genelde geçici dolgular uygulanmaktadır. Böylelikle çok daha ideal sonuçlar almak ve hastanın tedavi süreçlerine daha çabuk yanıt vermesi hedeflenir.

Ülkemizde her geçen gün dudak dolgusu işlemlerine ilgi ve alakanın çığ gibi büyüdüğü bilinmektedir. Bu sebeple işlemlerin uygulanmadan evvel mutlaka bir klinik gözetimi altında tetkiklerin yapılması gerekmektedir. Hastanın durumuna göre malzeme seçimleri yapılır ve en uygun teknik üzerinden işlemler sonuca bağlanır.

kalici-dudak-dolgunlastirma
Dudak Dolgunlaştırma ile İdeal Dolgun Dudak Görünümü

Doğal Dudak Dolgunlaştırma

Dudak dolgunlaştırmak için estetik ve medikal uygulamalara alternatif olarak siz de doğal yollarla evde dudak dolgunlaştırma yapabilirsiniz. Peki en yaygın kullanılan doğal yöntemlerle dudak dolgunlaştırma uygulamaları nelerdir? Nasıl Yapılır? Bahsedelim.

Dudak Dolgunlaştırmak İçin Doğal Yöntemler

Tarçınla dudak dolgunlaştırma

Dudaklarda bir nevi silikon etkisi yaratan tarçın yağı muhteşem bir doğal etki yaratıyor. Tarçın yağını her gün düzenli olarak dudaklarınıza masaj yapar şekilde uygulayınız. Bir kaç dakika uyuşma veya hissizlik yaşayabilirsiniz fakat geçici bir durumdur. Kısa süre sonra kalın ve dolgun dudaklara sahip olacaksınız.

Nane Yağı ile dudak dolgunlaştırma hareketleri

Nane yağının bir çok faydası olduğu gibi özellikle dudak kalınlaştırma ve dolgunlaştırcı etkisi ile de adeta doğal bir sulüsyon görevi görmektedir. Nane yağını parmağınızla daireler oluşturacak şekilde masaj yapar gibi dudağınıza yayınız. Hergün düzenli olarak 2-3 dakika bu uygulamayı yaptıntan sonra kalıcı etkiyi zamanla fark edeceksiniz.

Bal ile dudak dolgunlaştırma egzersizleri

Adeta her derde şifa olan balı, dolgun dudaklara sahip olmak içinde rahatlıkla kullanabilirsiniz. Tabiki organik ve doğal olması şartı ile yapacağınız uygulama ölü hücreleri yenileyerek kısa sürede olumlu sonuç verecektir. Bir çay kaşığı balı, diş fırçasına sürün. Aşağı yukarı hareketlerle çok bastırmadan dudaklarınızı fırçalayın. Bunu düzenli olarak 1 ay boyunca uyguladığınız da kalıcı dolgun dudaklara sahip olacaksınız.

Evde Dudak Dolgunlaştırma

Vicks ile dudak dolgunlaştırma

Vicks aslında yıllardır hepimizin bildiği ve yaygın olarak kullandığı etkili bir ağrı kesici kremdir. Her ne kadar dudak dolgunlaştırıcı krem kategorisinde olmasada dudakları kalınlaştırdığı ve hacim kattığı görülmektedir. Diş fırçasına bir miktar vicks sürüp dudaklarınıza masaj yapar gibi 3-4 dakika fırçalayın. Bu işlemi hafta da 1 defa yapmanız yeterli olacaktır. Etkili dolgunlaşmayı hissedeceksiniz.

Vazelin dudak dolgunlaştırma

Vazelin yöntemi de aynı vicks de olduğu gibi uygulanabilir. Ekstradan vazelin dudaklarınızı nemlendirecek ve ölü derinin zamanla atılmasını sağlayacaktır. Ayrıca ruj sürmeden önce uygularsanız gün içinde kalıcılığı bir o kadar uzun sürecektir.

Dudak kalemi ile dudak dolgunlaştırma

Aslında yapılan tamamen bir makyaj hilesidir. Kalıcı bir dolgunluk olmayacaktır. Dudak kalemi rujun kalıcılığını ve dudağın hacmini artıracaktır. Dudak çevresini belirginleştirip yine dudak içini de ruj sürer gibi kalemle doldurun ve sonra rujunuzu sürün. Bu hem kalıcılık süresini uzatacak, hem de hatları daha belirgin dolgun bir dudak görüntüsü oluşturacaktır.

Kaşıkla dudak dolgunlaştırma

Dudak dolgunlaştırma egzersileri içerinde yer alan kaşık uygulaması ile dudakların zamanla doğal olarak hacimlendiği ve bunun kalıcı bir işlem olduğu söyleniyor. Özellikle son dönemlerde yurtdışın da yaygınlaşan yüz yogası ile uğraşanlar kaşık yöntemini çok sık kullanıyorlar. Uygulanması oldukça basit ve zahmetsiz olan bu yöntem, bir yemek kaşığının sapının dudaklarımızın arasına alıp yukarı-aşağı harekteler ile dudaklara egzersiz yaptırılması esesına dayanıyor. Siz de evde bunu rahatlıkla uygulayabilirsiniz.

Dudak dolgunlaştırma aparatı

Dudak dolgunlaştırıcı aparatı vakumlama yöntemi ile dudaklara egzersiz yaptırdığı ve bu sayede dudakların dolgun ve kalın görüldüğü söyleniyor. Olumsuz tarafı etkisinin kısa süreli olması ve ilerleyen zamanlarda kullanımdan dolayı üst dudakta sarkma meydana gelmesi gibi durumların oluşabildiği kullananlar tarafından yorumlanıyor. Abartmadan pratik bir çözüm olarak kullanılıp, denenebilir.

Dudak dolgunlaştırma yöntemleri arasında ihtiyaçlarınıza cevap verecek en uygun olanı seçebilir ve hayalinizdeki kalıcı dolgun dudaklara sahip olabilirsiniz.

Paylaş
Önceki İçerikKepçe Kulak Ameliyatı İle Kulak Estetiği
Sonraki İçerikSilikon Dudak Permalip
EsteGram, estetik ve güzellik konularında detaylı bilgiler sunan, estekik sorular ile en çok merak edilenleri cevaplayan, Türkiye genelinde şehirlere göre hizmet veren doktor, klinik ve estetik merkezleri rehberidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.